Turkuaz mayo yine Taaramae'de

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun 128 km'lik etabı tamamlandı.

30.04.2014 - 18:04
Turkuaz mayo yine Taaramae'de

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun 128 kilometrelik Fethiye - Marmaris etabını Omega Pharma - Quick takımından Britanya'lı bisikletççi Mark Cavenish kazandı. Britanyalı bisikletçi böylece 4 etaptan üçünü kazanmış oldu.

Göcek Tüneli civarında yaşanan kaza nedeniyle yarış bir süre durdu. Yağışlı, zaman zaman kaygan, rüzgarlı parkurda kıyasıya bir çekişme vardı. Kaygan zemin ve yarışa müsait olmayan parkur yüzünden, ikinci bir start verildi ve etap 132 kilometreden 4 kilometre kısaltılarak 128 kilometreye düştü.


TURKUAZ MAYO YİNE TAARAMAE’DE KALDI

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 128 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabını Omega Pharma-Quick Step takımından Britanya’lı sporcu Mark Cavendish 3 saat 14 dakika 23 saniye ile kazandı. İkinciliği Lampre Merida Takımından Rıcheze Arıel Maximiliano, üçüncülüğü de yine Omega Pharma-Quick Step Takımından Mark Rensow tekerlek farkı ile elde etti. Büyük bir çekişmeye sahne olan etapta mücadele adına her şey vardı diyebiliriz. Göcek Tüneli civarında meydana gelen kazaya 35 bisikletçi karıştı. Yaralanan bisikletçilere müdahale edildi. Bu arada yarış uzun bir süre durdu ve Ortaca mevkiinden ikinci kez start verildi. 132 kilometrelik etap 4 kilometre kısaltılarak 128 kilometre üzerinden hesaplandı.

YARIŞ ÖNCESİ NE DEDİLER?

Yarış öncesi Lotto Belisol’un Alman sprinteri André Greipel: "eğer bugün ters rüzgar olursa şansımı deneyeceğim” diyerek yine dikkatleri üzerinde topladı.. Ardından Orica GreenEDGE’nin Britanya’lı sporcusu Adam Yates de “Zirve için bugün şansımı deneyeceğim. Genel klasmanda fark 6 saniye ancak kolay değil çünkü Taaramae çok güçlü ama ben elimden geleni yapacağım.”diye konuştu.

Cofidis'ten Yoann Bagot ise artık takımın tamamen Turkuaz mayonun ebedi sahibi olması için takım arkadaşı Rein Taaramae için çalışacağını belirtti.

Neri Sottoli takımının İtalyan sporcusu Pozzo, Türkiye Güzellikleri Mayosunu korumak için yine kaçmayı deneyeceğini olmazsa da ana grupla kalacağını söyledi.

Omega Pharma-Quick Step’in Avustralya’lı bisikletçisi Mark Renshaw: "bugün kesinlikle toplu finiş bekliyorum ve Cavendish orada olacak. Cofidis takımı ile birlikte onun için çalışacağız." diyerek bu açıklaması ile dikkatleri üzerinde topladı.

Finike-Elmalı etabını 4’üncü bitiren MTN Qhubeka’nın Eritre’li sporcusu Merhawi Kudus : "daha iyi bir sonuç almak isterdim ama herkes beni takip etti” diye konuştu. Yine de 20 yaşındaki biri için iyi bir netice "Genel Ferdi Klasman birincisi ve Turkuaz Mayo’nun sahibi Cofidis’in Estonyalı bisikletçisi Taaramae “gece bir bebek gibi uyuduğunu” söyledi. Cofidis’in Takım Direktörü Stephane Auge dünkü yarışın senaryosunun hayal gibi olduğunu söyledi.

YARIŞIN CEREYANI

Starttan hemen sonra 5 sporcu atak yaparak kaçtılar :Katusha’dan Maxım Belkov, Caja Rural - Seguros RGA’nın İspanyol sporcusu Mas Bonet, Drapac Cycling’in Avustralya’lı bisikletçisi Adam Phelan, Wanty Grouppe-Gobert Takımı’nın Belçikalı sporcusu Frederick Backhaert (WGG) ve Neri Sottoli Takımı’nın İtalyan sporcusu Andrea Fedi ön grubu oluşturdular. 22.kilometre geçilirken Belkov (KAT), Mas (CJR), Phelan (DPC), Backaert (WGG) and Fedi (NRI) ana grubunun 3 dakika 30 saniye önünde pedal basıyorlardı.

BEKLENMEYEN KAZA YARIŞI DURDURDU

53’üncü kilometredeki Göçek Tüneli geçilirken etap esnasında bugüne kadar eşi görülmemiş bir talihsizlik yaşandı. Meydana gelen kazada 35 civarında bisikletçi düştü ve bu esnada yarış komiseri yarışı durdurdu. Yaralanan 19 bisikletçiye anında müdahale edildi. Yarış kaza yüzünden uzun süre durdu. Parkurun kaygan zeminini daha çok kazaya sebebiyet vereceği endişesiyle etap için yeniden kilometreleme yapıldı ve Ortaca mevkiinden ikinci kez start verildi. Bu arada yarış komiseri öndeki beşli grubun 2 dakika 34 saniyelik zaman farkını muhafaza edeceği kararını duyurdu.

TIRMANIŞ PRİMİNİ KAZANANLAR

Kazadan önce ise tırmanış primini kazananlar şu şekilde belirlendi.
1-Drapac Cycling’ten Adam Phelan, 2-Caja Rural’dan Lyis Mas Bonet, 3-Wanty Groupe Gobert’ten Frederik Backeart

SPRİNT PRİMİNİ KAZANLAR

Kazadan hemen sonra yola koyulan bisikletçiler yeni bir prime doğru pedal bastı. Doğal olarak sprint primi de önde giden beşlinin arasında paylaşıldı ve şu netice alındı. Wanty Groupe Gobert’ten Frederik Backeart birinci. Neri Sottoli Takımından Andrea Fedi ikinci sırayı elde etti. Üçüncülüğü de Katusha’dan Maxım Belkov aldı. Finişe 74 kilometre kala beşli grupla , ana grup arasındaki fark 2 dakika 33 saniye olarak ölçüldü. Kazanın moral bozacağını sanılırken, yarışa devam eden bisikletçilerin yeniden kıyasıya bir mücadelenin içerisine girmesi ise görülmeye değerdi.

YARIŞ DİREKTÖRÜNDEN HAVA DURUMU

Yaşanan kazanın bisikletçiler üzerinde olumsuz bir etki yaratmaması için Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın sporculara ve ekip şeflerine zaman zaman hava raporu verdi. Finişe 60 kilometre kala yapılan şu anons ise dikkat çekti. “30 kilometre içinde yağmur beklenmiyor”. Ancak bu anonsa rağmen hava yeniden bozdu ve yağış kısa aralıklarla yeniden başladı. 51 kilometre kala ana grubun tempo artırdığı görüldü ve fark öndeki beşli ile 2 dakikanın altına indi. İkinci starttan bu yana bir dakikalık fark kapatabilmişti ana grup.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Finişe 30 kilometre kala etabın son primini kazananlarda belli oldu. Bu etaba özgü Caretta Caretta olarak anılan Türkiye Güzellikleri Primini Neri Sottoli Takımı’ndan Andrea Fedi aldı. İkinciliği Wanyt Groupe Gobert Takımından Frederik Backeart, üçüncülüğü de Drapac Cylcing’ten Adam Phelan elde etti. Bu sonuca rağmen Türkiye Güzellikleri adına ortaya konan Beyaz mayonun sahibi değişmedi. Marmaris-Bodrum etabında Beyaz Mayoyu Neri Sottoli Takımından Pozzo giymeye devam edecek. Bu arada Ana grupta öndeki beşliyle aradaki farkı 1 dakika 19 saniyeye kadar düşürdü.

Finişe 12 kilometre kala peşisıra ataklar gelmeye başladı. Öndeki beşli ana gruba yakalanırken sprinte kalkanlar küçük gruplar oluyturdu. Ancak kaçışlar uzun mesafeli olmadı. Yağmur finişe yaklaşıldığı sırada yeniden etkisini gösterdi. Marmaris rampası çıkıldıktan sonra, inişe geçildiği sırada Konya Torku Şekerspor’un İspanyol sporcusu Dela Fuente Rasilla David’in atağı gözlendi. İspanyol bisikletçi fazla kaçamadı ve yakalandı. Artık finişe doğru yaklaşık 80 bisikletçi inanılmaz bir hızla pedal basmaya başladı. Omega –Parma Quick Step’li bisikletçiler iki etapta olduğu takım arkadaşları Mark Cavendish’i mükemmel bir şekilde finişe taşıyıp etabı kazanmasını sağladılar. Britanyalı bisikletçi çizgiyi müthiş bir sprintle geçerken eliyle 3 işareti yapıp üçüncü etap zaferini ilan ediyordu. Zamanı ise 3 saat 14 dakika 23 saniye idi.


TURA YARIN 183 KİLOMETRELİK MARMARİS-BODRUM ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 183 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabı ile devam edilecek..

Diğer Haberler