Türk finalleri başlıyor

Voleybolda Denizbank CEV Şampiyonlar Ligi'nde final four Bakü'de cumartesi başlıyor. Vakıfbank ve Eczacıbaşı cumartesi saat 14:00'te finale kalmak için karşılaşacaklar. Son 3 yıldır kupa Türk takımları tarafından kazanılıyor,

14.03.2014 - 22:19
Türk finalleri başlıyor


2014 CEV DenizBank Bayanlar Şampiyonlar Ligi’nde yine bir dörtlü final heyecanı cumartesi başlıyor. 15-16 Mart tarihlerinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Rabita Bakü'nün evsahipliğinde organize edilecek olan dörtlü finallerde son yıllarda olduğu gibi bu yıl da yine yarı finalde 2 Türk takımının kapışmasına sahne olacak.

15-16 Mart tarihlerinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Rabita Bakü'nün evsahipliğinde düzenlenecek olan dörtlü finallerin ilk gününde son şampiyon VakıfBank, Eczacıbaşı VitrA ile final için kozlarını paylaşacak iken; ev sahibi Rabita Bakü; Gamova'lı, Larson'lu Rus ekibi Dinamo Kazan karşısında final bileti arayacak.

CEV Şampiyonlar Ligi tarihine baktığımızda upuzun bir aranın ardından ilk kez bir İtalyan kulübünün dörtlü finallerde boy gösteremeyeceğini görüyoruz. İtalyan ekipleri 1993/94 sezonundan beri aralıksız olarak en az 1 takım ile dörtlü finallerde yer alıyordu.

Şampiyonlar Ligi yakın tarihine bakmaya devam ettiğimizde yine üst üste 3 yıldır Devler Ligi'nin Türkiye'de kaldığını görüyoruz. (2 VakıfBank, 1 Fenerbahçe) Bir diğer dikkat çekici nokta da son 4 yılda dörtlü final organizasyonlarının 2'şer kez ile Türkiye ve Azerbaycan'da yapıldığı görüyoruz.

2010/11 sezonunda temsilcimiz Fenerbahçe Acıbadem evsahipliği organizasyonu üstlenmiş ancak yarı finalde büyük çekişmeye sahne olan mücadelede VakıfBank'a 3-2 kaybederek finale yükselmeyi başaramamıştı. Finalde ise Rabita Bakü'yü mağlup eden VakıfBank kupayı ilk kez müzesine götürme başarısı göstermişti. (Namağlup şampiyon 12 maç - 12 galibiyet) 2011/12 sezonunda ise dörtlü finaller organizasyonu değişen format gereği bir takım yerine bir
federasyona verilmiş, bu yüzden Azerbaycan'da düzenlenen dörtlü finaller organizasyonda elemeleri geçemedikleri için herhangi bir Azeri takımı yer alamamıştı. Azerbaycan'da düzenlenen dörtlü finalde ise geçtiğimiz yıl finali kaçıran Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı bu kez kupayı müzesine götürmeyi başarıyordu.

2012/13 sezonunda dörtlü finaller organizasyonu 1 yıllık aranın yeniden ülkemiz Türkiye'ye veriliyordu. 2010/11 sezonunda olduğu gibi dörtlü finaller organizasyonu tekrar eski formatına kavuşmuş ve Galatasaray Daikin evsahipliğini üstlenmişti. Yarı finalde ev sahibi Galatasaray Daikin'i, final de 2010/11 sezonun da olduğu Rabita Bakü'yü devirmeyi başaran VakıfBank kupayı 2.kez müzesine götürmüştü. (Namağlup şampiyon 12 maç - 12 galibiyet)

RABITA BAKÜ

2001 yılında Rabita Bank tarafından Rabitachi Bakü adıyla kurulan kulüp, 2004 yılında günümüzdeki adını "Rabita Bakü" aldı. CEV Şampiyonlar Ligi'nde boy gösterdiği 2010/11 ve 2012/13 sezonlarında İstanbul'da düzenlenen dörtlü finallerde gümüş madalya, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda 2011 yılında şampiyonluk, 2012 yılında da gümüş madalya kazanan kulüp her yıl olduğu gibi bu sezonda Azerbaycan Ligi'nde yabancı oyuncu kısıtlaması olmaması nedeniyle kadrosunda köklü değişikliklere gitmeyi tercih etti.

Bu sezon başında da alıştığımız gibi yine birçok yıldız transferine imza atan Rabita kulübü, geçtiğimiz yıllara bakıldığında kadro kalitesi olarak aynı güce sahip görünmüyor. Transfer politikası olarak ABD'li genç ve gelecek vaad eden oyuncular ile uzun vaadeli kontratlar yapmayı tercih eden
Rabita'nın en dikkat çekici hamleleri İtalyan antrenör Marcello Abbondanza ve takımın yıldız ismi Madelaynne Montano ile yollarını ayırması olurken; kadroya Çin'de 2 sezon geçirdikten sonra tekrar Avrupa'ya dönen Polonyalı çapraz Katarzyna Skowronska'nın dahil edilmesi oldu.

Skowronska'nın yanı sıra Avustralyalı Rachel Rourke, Macar milli oyuncu Dora Horvath, Taylandlı milli pasör Nootsara Tomkom ve ABD'li genç oyuncular Kayla Banwarth, Brittnee Cooper ve Cursty Jackson transfer edildi. Rabita Bakü, CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi'nde; Rusya'nın Omichka Omsk, Almanya'nın Dresdner SC ve Fransa'nın Béziers Volley takımları ile A Grubu'nda yer aldı. A Grubu'nda oynadığı 6 karşılaşma da 6 galibiyet alarak grubunu namağlup olarak lider tamamlayan Bakü ekibi grup aşamasının ardından evsahipliği organizasyonu alarak direkt olarak dörtlü finallerde yer alma hakkı kazandı ve Şampiyonlar Ligi'nin play-off etaplarında yer almadı.

Sezona bir diğer İtalyan antrenör Angiolino Frigoni ile başlayan Rabita Bakü ani bir karar ile İtalyan hoca ile yollarını ayırma kararı aldı ve yoluna pilot takım Telecom Bakü'yü çalıştıran antrenör Eldar Yusubov ile devam etti. Yusubov'un yardımcılığını da geçtiğimiz sezon Fenerbahçe'de antrenörlük
görevi yapan Kamil Söz getirildi. Şampiyonlar Ligi'ndeki grup aşaması boyunca genellikle Skorupa, Skowronska, Rourke, Cruz, Krsmanovic, Cooper, castillo (L) altılısı ile sahada yer alan Rabita Bakü elinde bulunan geniş kadroyu da sonuna kadar kullanmaya çalışıyor. Zaman zaman Rourke'yi (Starovic) çapraz olarak oynatan ve en önemli hücum silahı olan Skowronska'ya manşet aldıran Rabita'da dörtlü finallerde en büyük silahlarından biri olan ve belki de dünyanın en önemli blokörlerinden biri olarak kabul edilen Foluke Akindarewo'dan yoksun olacak.

Grup aşaması boyunca oynadığı karşılaşmalarda kendi gücü ve kadro kalitesine kıyasla daha zayıf ekipler ile karşılaşan ve şu ana kadar herhangi dişli bir rakip karşısında kendisini test şansı bulamayan Rabita Bakü'nün en büyük dezavantajı olarak görülürken; elbette ki en büyük silahlarlarından biri de kendi sahası ve kendi seyircisi önünde oynayacak olması olacak.

Dörtlü finallerde Eczacıbaşı VitrA ile birlikte en zayıf halka olarak gördüğüm Rabita Bakü, evsahibi olma avantajı ve Azerbaycan'daki skandal (!) çizgi hakemleri kararları göz önüne alındığında yarı finalde Dinamo Kazan karşısında bir adım önde olduklarını ve final için şanslarının %51
olduklarını söyleyebiliriz ancak kupa için favori olduklarını söylemek bir hayli zor...(Dinamo Kazan karşılaşmanın uzaması, tie-break'e gitmesi Dinamo Kazan'ın lehine olacağını kanısındayım)

TAKIM KADROSU

Pasörler: Katarzyna Skorupa (POL), Nootsara Tomkom (THA)

Pasör Çaprazları: Katarzyna Skowronska (POL), Sanja Starovic (SRB)

Smaçörler: Rachel Rourke (AUS), Dora Horvath (HUN), Auera Cruz (PUR), Gina Mancuso (USA)

Orta Oyuncular: Natasa Krsmanovic (SRB), Tori Dixon (USA), Britnee Cooper (USA), Cursty

Jackson (USA), Rosanna Giel Ramos (CUB)

Liberolar: Brenda castillo (DOM), Kayla Banwarth (USA)

Kadrolarında hiç Azeri oyuncu bulunmuyor.


ECZACIBAŞI VİTRA

Son yıllarda bir türlü istenilen performansı gösteremeyen ve kemik bir kadro oluşturmayı başaramayan Türk voleybolunun köklü kulüplerinden olan Eczacıbaşı'yı uzun bir aranın ardından tekrar dörtlü finallerde görmek sevindirici olsa da yarı finalde son şampiyon ile oynamanın getireceği ile baskı ile savaşmak zorunda kalacaklar.

Eczacıbaşı VitrA sezona son yıllarda olduğu gibi yine değişime giderek girmeyi tercih etti ve flaş yabancı oyuncu transferlerine imza atarak ABD'li milli orta oyuncu Christa Harmotto, Çek yıldız Helena Havelkova ve Alman milli pasör Denise Hanke'yi kadrosuna kattı. Kadrosunda bulunan Türk Milli Takımı'nın pasörlerinden Özge Çemberci ile de İtalyan antrenör Lorenzo Micelli'nin yolları bir türlü uyuşmayınca sezon ortasında Özge Çemberci ile yollar karşılıklı olarak anlaşarak ayrıldı.

Dörtlü finallerde mücadele edecek olan dört takım arasında baktığımızda Eczacıbaşı VitrA oyuncu anlamında en şanssız olanlar bir tanesi olarak göze çarpıyor. Sezon başında transfer edilen Çek yıldız Havelkova'nın yaz döneminde milli takımda omzundan sakatlanması ve ameliyat olması yanısıra takımdan uzun süre eksik kalması, Havelkova'nın yerine transfer edilen Çinli süperstar Wang Yimei'nin dil problemi yaşaması ve ülkeye adapte olmasında sorunlar yaşayarak istenilen performansı bir türlü verememesi, Türkiye Ligi'nde sadece 1-2 kez sahada görebildiğimiz ABD'li blokör Harmotto'nun da sakatlanarak ameliyat olması ilk aklımıza gelenler...

CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi'nde D Grubu'nda Alman Schweriner SC, Çek Agel Prostejov ve Fransa'nın güçlü ekibi RC Cannes ile aynı grupta yer alan Eczacıbaşı VitrA, oynadığı 6 karşılaşmada 6 galibiyet alarak grubunu namağlup olarak lider bitirdi. Grup aşamasında alınan en dikkat çarpıcı sonuç ise hiç şüphe yok ki Cannes deplasmanında alınan 3-0'lık net bir galibiyet olurken; grup aşaması boyunca da Eczacıbaşı VitrA rakiplerine yalnızca tek (1) set verdi. Play-off aşamasında da ilk önce Polonya temsilcisi Atom Trefl Sopot'u elemeyi başaran turuncu beyazlılar, dörtlü finallere son adım olarak görülen Play-off 6 turunda da bu sezon Devler Ligi arenasında ilk kez boy gösteren çaylak (rookie) Rus temsilcisi Omichka Omsk'u her iki karşılaşmada da mağlup ederek adını dörtlü finallere yazdırmayı başardı.

Eczacıbaşı VitrA, Devler Ligi dörtlü finallerinde daha önce 3 kez aldı. Bunlardan ilki 1979/1980 sezonuna aitti. O sezon, dörtlü finalde final oynamayı başaran Eczacıbaşı, finalde Çek Cumhuriyeti ekibi Ruda Hvezda Prag’a yenilerek 2. sırada kalmıştı. Eczacıbaşı Vitra bir sonra ki dörtlü finaller için ise aradan tam 20 yıl beklemesi gerekti. (2000/01) 20 yıl sonra gelen dörtlü finalde de istenilen sonuç gelmiyordu. Eczacıbaşı VitrA son solarak 2001/02 sezonunda dörtlü finallerde yer aldı ve dörtlü finalde 4. oldu.

TAKIM KADROSU

Pasörler: Denise Hanke (GER), Asuman Karakoyun

Pasör Çaprazı: Neslihan Demir

Smaçörler: Senna Usic (CRO), Şeyma Ercan, Wang Yimei (CHN), Helena Havelkova (CZE), Esra

Gümüş Kırıcı

Orta Oyuncular: Maja Poljak (CRO), Büşra Cansu, Andressa Picussa (BRA)

Liberolar: Gülden Kuzubaşıoğlu, Buse Kayacan


DINAMO KAZAN

Dinamo Kazan Bayan Voleybol Takımı; 2002 yılında kurulmuş yaklaşık olarak 10 yıllık bir tarihe sahip bir kulüptür. 2002 yılında ikinci ligde mücadele ettikleri ilk yıllarında ligde ikinci olarak ilk başarısını elde etmiştir. Kulübün renkleri mavi ve beyazdır. Kulüp simgesi ise uğur böceğidir ve takım taraftarları tarafından “Uğur Böcekleri” olarak çağrılıyor. Dinamo Kazan başarı olarak 2008-09 yıllarında rutin bir seviyede üst sıraları zorlamayan bir ekip görüntüsünden ileri gidemedi. Kulübün isim olarak yavaş yavaş adını söz ettirmesi de bu yıllardan sonra oldu. Bu bağlamda ilk hamleleri Amerikalı milli smaçör Jordan Larson'ı kadrolarına kattılar.

Jordan Larson halen Dinamo Kazan'ın formasını giymektedir ve Rus efsane Ekaterina Gamova'dan sonraki en önemli kozudur. Kulübün en parlak sezonu şüphesiz ki 2010-11 sezonu oldu. Fenerbahçe'den Gamova'yı transfer ederek tüm dikkatleri üzerine çekerek ilerleyen yıllarda Avrupa'da başarılı olmak için ilk adımı bu şekilde atmış oldular. Aynı sezon Eczacıbaşı'nda neredeyse hiç tutunamayan ve ülkesine dönen milli orta oyuncu Maria Borodokova'yı ve Ruslarn çok şey beklediği yeni parlayan yıldızları Tatiana Kosheleva'yı transfer ettiler.

2010-11 sezonunda oluşturulan bu kadro ile artık Rusya'da şampiyonluğun en güçlü adayı haline gelmiştiler. Nitekim bu emeklerinin karşılığını kısa sürede alarak aynı sezon hem lig kupasını ve lig şampiyonluğunu elde ettiler. Bu başarı kulüp tarihininde en büyük başarısı olarak kayıtlardaki yerini aldı.

2011-12 sezonunda CEV Avrupa Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez mücadele etme hakkı kazan Dinamo Kazan Azerbaycan’da düzenlenen dörtlü finalde yer aldı. Yarı finalde Fenerbahçe’ye 3-0 kaybeden mavi-beyazlılar, üçüncülük karşılaşmasında Villa Cortese’yi mağlup ederek Avrupa 3. oldu.

2012-13 sezonunda ise CEV Şampiyonlar Ligi’nde playoff 6 turunda Rabita Bakü’ye elenerek İstanbul’daki dörtlü finallere katılmaya hak kazanamadılar. Rus ekibi Dinamo Kazan bu sezon ise İsviçre ekibi Volero Zurich, Rumen ekibi Stiinta Bacau ve Polonya temsilcisi Tauron Dabrowa Gornicza ekipleriyle birlikte yer aldığı F Grubu'nu 16 puanla lider olarak tamamladı. 12'li play-off turunda kendi ülkesinden Dinamo Moskova'yı 3-1 ve 3-0, 6'lı play-off etabında ise aynı grupta yer aldığı rakibi Volero Zurich’i 3-1 ve 3-1 lik skorlarla bir kez daha mağlup ederek adını dörtlü finallere 2. kez yazdırmayı başardı.

Dinamo Kazan’ın en etkili silahları henüz Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu bulunmayan Rus efsane Ekaterina Gamova, ABD’li milli smaçör Jordan Larson ve İtalyan milli oyuncu Antonella Del Core olacak.

TAKIM KADROSU

Pasörler: Evgeniya Startseva, Daria Rossamakhina,

Pasör Çaprazı: Ekaterina Gamova

Smaçörler: Maria Popova, Jordan Larson (USA), Antonella Del Core (ITA), Anna Melnikova, Irina

Voronkova

Orta Oyuncular: Maria Borodokova, Irina Malkova, Regina Moroz

Libero: Ekaterina Ulanova

VAKIFBANK

Devler Ligi'ni 2011 ve 2013 yıllarında kazanan VakıfBank, son şampiyon unvanıyla Bakü'de yerini alarak ünvanını korumaya çalışacak. Dörtlü Final'deki ilk maçını bir diğer Türk temsilcisi Eczacıbaşı VitrA'yla yarın oynayacak VakıfBank, müzesinde bir çok uluslararası şampiyonluk kupasını barındırıyor ve koleksiyonuna bir yenisini daha eklemek için mücadele verecek.

Avrupa kupalarının en başarılı Türk ekibi

VakıfBank, bugüne kadar elde ettiği başarılarda Avrupa kupalarındaki en başarılı Türk ekibi olarak dikkati çekiyor. Tarihinde, 2 kez Şampiyonlar Ligi, birer kez de Top Teams Kupası (şimdiki adıyla CEV Cup) ve Challenge Kupası şampiyonlukları kazanan VakıfBank, geride kalan sezonda FIVB Dünya Kulüpler şampiyonu da olarak dünyanın zirvesine çıktı.
Şampiyonlar Ligi'nde 2011 yılının şampiyonu olan ve bu kulvarda kupa kaldıran ilk Türk ekibi olarak tarihe geçen VakıfBank, geride kalan sezonda bu başarısını bir kez daha tekrarladı. Daha önce bu kulvarda 1998 ve 1999 yıllarında Avrupa ikincisi olan ekip, 2006 yılıda ise 4. sırada kendisine yer bulmuştu.
Top Teams Kupası'nda 2004 yılında, Challenge Kupası'nda ise 2008 yılında adını zirveye yazdıran VakıfBank, CEV Kupası'nda ise 1991, 1992 ve 2000 yıllarında üçüncülük elde etti.
FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası'nı geçen sezon kazanma başarısı gösteren VakıfBank, 2011 yılında da bu organizasyonu 2. olarak bitirmeyi başardı.

Dörtlü Final'e namağlup geldi

VakıfBank, Şampiyonlar Ligi'nde son 4 takım arasına na mağlup bir şekilde kaldı. Atom Trefl (Polonya), Dinamo Romprest (Romanya) ve Gent Dames (Belçika) ekipleriyle birlikte yer aldığı C Grubu'nu 18 puanla lider tamamlayan ve maçlarında yalnızca 1 set kaybeden VakıfBank, 12'li play-off etabında Azerbaycan'ın İgdisadchi Bakü takımını her iki maçta da 3-0, 6'lı play-off etabında ise Fransa'nın Cannes ekibini her iki maçta da 3-1 mağlup ederek Dörtlü Final'e kaldı.

TAKIM KADROLARI
Pasörler: Naz Aydemir Akyol, Çağla Akın
Pasör Çaprazları: Jovana Brakocevic (SRB), Polen Uslupehlivan
Smaçörler: Gözde Sonsırma, Carolina Costagrande, Güldeniz Önal Paşaoğlu, Jelena Nikolic (SRB)
Orta Oyuncular: Christiane Fürst (GER), Bahar Toksoy Guidetti, Melis Gürkaynak, Kübra Akman
Liberolar: Gizem Karadayı, Gizem Örge