Almanya'nın zafere giden yolu

Dünya Kupası tarihinde ilk kez Güney Amerika kıtasının ev sahipliği yaptığı bir kupa Avrupa'ya gitti. Almanya'nın bu müthiş başarısının sırrı da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

15.07.2014 - 18:31
Almanya'nın zafere giden yolu

2014 Dünya Kupası Almanya'nın şampiyonluğu ile sona erdi. Herhalde kimse "Kupa Almanya'nın hakkı değildi" diyemez. Ve bunun tek nedeni Almanların yalnızca her maçta rakiplerine üstünlük kurması da değil.

Sistematik ve programlı çalışmaları ile bilinen Almanlar, aslında zaferin tohumlarını 6 ay önce atmışlar. Kupadan 6 ay evvel Brezilya'ya gelen Almanlar, Bahia kentinde yer alan küçük bir kasaba olan Santo Andre'ye kendilerine özel bir kamp inşa etmişler. Campo Bahia adı verilen bu kamp tamamen Almanya Milli Takımı için yapılmış.

Yapılan bu tesisin içine bir otel bir sağlık merkezi ve bir de futbol sahası inşa edilmiş. Kampta çalışanların yalnızca kasaba halkından olmasına özen gösterilmiş, Alman vatandaşlarına iş verilmemiş. Buradaki amaç takımın hem Brezilya'ya ve Brezilyalılara daha kolay adapte olması hem de kampta kendilerinden başka Alman olmamasından dolayı kendi içlerindeki bağlarının sıklaştırılmasıymış.

Konuyla ilgili olarak takımın golcüsü Thomas Müller, "Takım olabilmemiz için harika bir çözümdü. Çok farklı bir atmosfer oluştu, takım hayatını gerçekten tecrübe ettik" derken Benedikt Hoewedes ise "Kasaba ortamı takım ruhunu geliştirmemizde büyük bir faktördü. Birlikte yaşamaya ve sahada birlikte savaşmaya fazlasıyla alıştık" demişti.

Dünya Kupası'nın başlamasıyla birlikte verilen emeklerin boşa çıkmadığı da anlaşıldı. Rakiplerine sahayı dar eden Almanlar, kısa bir süreliğine ikinci vatanları olan Brezilya'da ipi göğüslemeyi başardı.

Almanlar, Brezilya'yı kupayla terk ederken Brezilyalıları da unutmadı. Giderken kasabaya ambulans alınması için 10 bin euro bağışlayan Almanlar, inşa ettikleri kampı da ücretsiz olarak kasabaya devretti. Bu tesis yakında okul olarak hizmet verecek.

 

 

Diğer Haberler