Başkan adayından ırkçı sözler: Muz yiyen...

İtalya Futbol Federasyonu’nun (FIGC) yeni başkanı olması beklenen Carlo Tavecchio’dan Afrikalı futbolcular hakkında şok sözler.

27.07.2014 - 16:50
Başkan adayından ırkçı sözler: Muz yiyen...

71 yaşındaki Tavecchio, ülkesinin Dünya Kupası’ndaki başarısızlığının ardından İngiltere’nin Avrupa Birliği dışındaki futbolculara uyguladığı sıkı kuralları İtalya’nın da uygulaması gerektiğini belirterek, “İngiltere’de gelen futbolcuyu tanımlıyorlar ve bunlar profesyonelse oynayabiliyorlar. Burada biz daha önce muz yiyen ve sonra birden Lazio’da A takım oyuncusu olan Opti Poba’yı alıyoruz. Burada bu işler böyle. İngiltere’de CV’nizde neler olduğunu göstermeli, kendinizi kanıtlamalısınız” dedi.

Daha sonra gazetecilerin “muz” demeci üzerine sorduğu soruya Tavecchio, “Muz kelimesini kullandım mı hatırlamıyorum, Afrika ya da diğer ülkelerden gelen futbolcuların CV ve profesyonelliğe gönderme yapıyordum. Eğer konuşmam birilerini gücendirdiyse özür dilerim” şeklinde cevap verdi.

Tavecchio’nun bu sözleri İtalya’da büyük tepki topladı. Parlamenterlerden Davide Faraone, 71 yaşındaki futbol adamının FICG’nin başkanlığını üstlenemeyecek durumda olduğunu söyleyerek, “Curva tribünleri ve bütün stat böyle bir sözde kapatılırdı. Onun ayrıcalığı da olamaz” şeklinde konuştu.

11 Ağustos’ta yapılacak seçimde Tavecchio’nun eski Milanlı savunmacı Demetrio Albertini’yi geçerek federasyonun yeni başkanı olması bekleniyor.

(spor365)

Diğer Haberler