Flaman fatihi Spartacus

Ronde van Flaandaren'de kazanan yaşayan efsane Fabian Cancellara.

06.04.2014 - 18:15
Flaman fatihi Spartacus

Bahar klaikleri sezonunun başlamasıyla birlikte sezonun 2. "anıtsal" klasiği Ronde van Flaandaren(Flamanya Bisiklet Turu) bugün koşuldu. 259.1 km'lik yarışı kananan Trek takımından Fabian Cancellara oldu.

Yarış öncesi Belçika'lı Tom Boonen ve Slovak Peter Sagan'la birlikte en büyük 3 adaydan biri olarak gösterilen ve tarihin en büyük klasikçilerinden olan İsviçre'li Fabian Cancellara 2010 ve 2013'ten sonra bu yarışı 3. kez kazanmayı başarmış oldu.

Yarış, sprint finişine sahne oldu. Son 60 kilometre kala Koppenberg tepesinin ardından ana grubun büyük bir kısmı yarışı karanma şansını kaybetti. 45 km kala Kruisberg tepesindeyse van Amermaet ve Vandenberg kaçış yaparak yarışın liderliğini aldı. Son 20 km kala Oude Kwaremont tepesinde ana grubun önüne atak yapan Cancellara ve onun tekerleğine tutunan Vanmarcke yarışın takip grubunu oluşturdular.

12 km kala yarıştaki son tepe olan Paterbeg'de liderleri yakalayan kaçış grubuyla birlikte yarış sprinte gitti.  Belçikalı rakipleri Stjin Vandenberg, Greg van Amermaet ve Sep Vanmarcke'yi son 200 metre kala gerçekleştirdiği sprintle yenen "Spartacüs" Fabian Cancellara yarışı kazanmayı başardı.

Bu galibiyetle Cancellara 10. klasiğini kazanırken, bir sonraki klasik gelecek Pazar günü Paris-Roubaix arasında koşulacak.

Diğer Haberler